پاپیتال: اخراجی های 3

مدتیست در مطبوعات به شدت در مورد اخراجی های ٣ سبز تبلیغ می شود و آن را یک اثر کمدی کلاسیک واقعی ارزیابی می کنند! تصمیم می گیرید با خانواده تان برای دیدن فیلم راهی سینما شوید. در تیتراژ آغازین فیلم سرود تو عزیز دلمی نواخته می شود. در پس اشتیاق شما فیلم آغاز می شود:

یک بازیکن فوتبال که آقای گل هم بوده، در آنِ واحد هم مربی و هم بازیکن تیم «سای دَست» استهیپنوتیزم.پس از مدتی مربی تیم می شود و آن را قهرمان لیگ می کند. تمام تشویق ها از همه طرف متوجه اش شده و او مربی تیم ملی می شود. شهریار تاج سر همه می شود و عکس هایش صفحه های روزنامه های زردشی را پر می کنند. شهریار آنقدر مقتدر عمل می کند که حتی جادوگر را هم به تیم ملی دعوت نمی کند. یکشب در خواب می بیند که این طرف رودخانه که خودش ایستاده خشکسالی و آن طرف رودخانه که جادوگر ایستاده سبز و خرم است. از فردای آن روز شهریار التماس می کند که جادوگر به تیم ملی تشریف بیاورد اما از آنجا که در اوگاندا هرکس ساز خودش را می زند، جادوگر به حرف های سرمربی تیم ملی محل ... هم نمی گذارد!

بازی های مقدماتی جام جهانی شروع می شود و تیم ملی به حول و قوه ی الهی پشت سر هم گند می زند. همه ی نگاه ها به استادیوم آزادی اوگاندا و بازی اوگاندا-عربستان دوخته شده اما اوگاندا می بازد و شهریار به طرز مفتضحانه ای اخراج می شود. به دنبال این اخراج در مصاحبه ای عنوان می کند: ((شهلیال نباخت، این تیم ملی اوگاندا بود که باخت! شهلیال همیشه بَلَنده است!))

فدراسیون فوتبال نام مربی ها را توی یک سبد می اندازد و شانسی یک نام را بیرون می کشد و این طوری مایلی نوینقلب مربی تیم ملی می شود تا تجربه ی شیرین سکان داری او برای مردم دلاور اوگاندا تداعی شود! در همین روزهاست که جریان تبانی های برج نوعی هم از جایی جوانه می زند و شکوفه باران می شود! و از طرف دیگر هواداران تیم برج نوعی در بازی «سای دَست-استقبال»، مایلی نوین را بهتر از جهاد سازندگی آباد می کنند! مایلی نوین اعتقاد دارد که برج نوعی تماشاگران را تحریک کرده بوده، از این رو به خانه ی خود می رود و یک انشا می نویسد و برج نوعی و هوادارانش را کمتر از گروهبان قندلی، شعبون بی مخ و گنده باقالی ها خطاب می کند! از شامس بدبختی، دفتر انشای مایلی نوین را دزد به یغما می برد و در همه جا بلوا به پا می شود. برج نوعی در یک مصاحبه ی رادیویی در حال گله کردن است اما انگار نه انگار که او هم آدم است، و ناگهان حرف هایش را قطع می کنند! تیم ملی هم آن طرف دارد جان می دهد و تقدیر بوده لابد! تیم های باشگاهی اوگاندا هم که یا به طرزی تحقیرآمیز به القراضه های عربی می بازند و یا با فلاکت مساوی می کنند! از این طرف هم مربی ها بالای سر جنازه ی تیم ملی با کلنگ توی کله های هم می کوبندفرشته! همه توی سینما از شدت خنده و خوشحالی در حال جان سپردن هستند!

در یک سکانس دیدنی مایلی نوین دوباره کاغذی بر می دارد و اکنون که قلم در دست دارد در انشای دوم خود می نویسد که لایق و شایسته ی سرمربیگری تیم اوگاندا نیست و خودش را آدم احمقی می خواند که مزدور است و تمام قداست و زیبایی فوتبال را شکسته است و خلاصه مردک خائنی ست!

در این انشا هیچ اثری از استعفا دیده نمی شود اما برایش حرف در می آورند که مایلی نوین استعفا داده و با استعفایش هم موافقت شده و به این ترتیب او را دچار خود استغفایی می کنند!

حالا باز تیم ملی بدبخت که در آستانه ی حذف شدن از رقابت های جام جهانیست مثل ِمیّت روی زمین مانده است...ناگهان از یکی از مربی های اوگاندایی که در اول فیلم از اوگاندا فرار کرده بود دعوت می شود که سرمربی گری را به عهده گیرد و به این ترتیب امپراطور را با عزت به اوگاندا می آورند تا به زودی با ذلت بیرونش کنند!!!

فیلم تمام می شود و روی تیتراژ پایانی سرود ای اوگاندا ...ای مرز پر گهر نواخته می شود. عده ای از بس در سینما خندیده اند، ترکیده اند و در حال جمع کردن تکه های خود از روی زمین هستند. شما در حالیکه از روی صندلی تان بلند می شوید خدا را شاکرید که ایرانی هستید و در اوگاندا زندگی نمی کنید!

*بعدا اضافه شد:

دفاعیه: هر چند که عنوان این پست می تواند دست آن هایی که پست را نمی خوانند و نظر می دهند را رو کند اما دافعه اش بیشتر از جاذبه است از این رو اکیدا اصرار می کنم که پاپیتال اینجانب هیچ ربطی به اثر مبتذل مسعود ده نمکی ندارد!

...آزاده از کلبه ی ویوارا

/ 52 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سامان

سلام اول شرمنده که نظر ندادم و دیر شد متنتو همون شب خوندم ولی نخواستم نظر بدم . بیشتر دوست داشتم نظر بقیرو بخونم که خوندم. از نظر نوع نگارش با پاپیتالهای قبلی فرق داشت چون این بار اتفاقات برای دیگران بود نه خودت. این زیرکانه نوشتنت رو تحسین می کنم و مهم تر از همه این مغز خلاق که می تونه همچین طرح هایی رو بیرون بده (( یکی از دلایلی که من خیلی دوست دارم )) از عوض کردن اسامی به این شکل خیلی لذت بردم واقعا" مناسب حالشون بود.

سامان

[ماچ][چشمک]

فروغ

با خووندن نوشته تو و داستان جذابی که تعریف کردی ، دیگر لازم نیست به سینما و فوتبال بریم! همین طور روزنامه های ورزشی که گاهی از تحلیل دو خطی فوتبال عاجزند!

زینب

سلام. خدا رو شکر که من وقت خودم رو برای دیدن اخراجی ها هدر ندادم تا از تیتر به اشتباه بیفتم ... [نیشخند] به نظرم فیلم رو باید بدهند دست یکی دیگه که بسازه ... مردم یه کم زیادی خندیدند و ما نگران حال مردم هستیم ... [چشمک][گل]

امید.ساحل من

سلام آزی. . پاپیتال طنزت خیلی جالب بود این دفعه و با هجو مرز مشخصی داشت. قشنگیش اونجا بود که با سیگنال هایی که به مغز خوننده میداد اول باعث لبخند شیرینش میشد که بعد از چند ثانیه و مقداری فکر کردن به تلخی میگرایید. و در نهایت پاپیتال تو شاید برای خیلی از ماها بعد از چند لحظه لبخند زدن سوالی رو درست کنه که چرا سرزمین بزرگی به نام ایران رو در این روزگار میشه اوگاندایی نام برد و حتی کمتر...!! . از دفاعیت ممنونم..نمیدونم کی اضافه اش کردی اما خدارو شکر که دیرتر اومدم اینجا که اگر زودتر میومدم و این دفاعیه در پایانش نبود کامنت من هم رنگ و بوی دیگه ایی میگرفت.. . موفق باشی دوست محترم

محمد جواد شکری

من چند باری خوندم اما نفهمیدم! یعنی اینقدر طولانی بود که نفهمیدم منظورت چیه! حرف حسابت چیه!!!!

ساروی ریکا...///

ما مخلصیم ... خیلی هم زیاد ...شما خوبید ؟ اهل فوتبال نیستم اما مسابقه های مهم تیم ملی در صحنه های جهانی رو نگاه میکنم ... مهمان همیشگی کلبه ویوارا ...م. شیدا ...///

ندا

[نیشخند][پلک][بغل] آزاده جونم تو تنها کسی هستی که تونستی پی به واقعیت در مورد من ببری..و به همین خاطر شما برنده ی دیدن 1325 دستگاه ریو هر بانکی که خواستید میباشید..[شوخی]خواستی بری بگو ما هم بیاییم تماشا[پلک][نیشخند]

یاشار

[خنده][تایید] جالب بود. ممنون سر زدی و نظر زیبایی دادی. الویس را خیلی دوست دارم. شاد باشی.

مهدی

سلام آزاده عزیز خسته نباشی عالی نوشتی من که موندم شماها چه جوری اینقد خوب می نویسید منم دارم ادای شماهارو در میارم اما به یه چیزم دلخوشم رک و رو راست مینویسم و تقلید کسی رو نمیکنم موفق باشی میکروبیولوژیست تیم ملی هم ایشالا صعود میکنه یعنی خدا کنه صعود کنه