کشتی ِ بی بازگشت!

در اعماق چندهزار فرسنگی اقیانوس اطلس شمالی، همان جاها که رنگ خورشید را هیچ وقت ندیده، نزدیک به یک قرن است که تکه ای از تاریخ خانه کرده! اقیانوس پیمایی که بزرگترین شی ء متحرک دست ساز انسان بود، آن همه جمعیت را به دل اقیانوس برد تا هرگز بازنگردانَدشان!

با دقیقترین محاسبات مهندسی و ریاضی ساخته شده و شاهکاری بود بی رقیب! حتی برای ظریف ترین احتمالاتی که ممکن بود کشتی را غرق کند هم تدبیری اندیشیده بودند! کاپیتان اسمیت و گروهش متبحر بودند و با تجربه.اما با وجود آن همه تدبیر و این همه کفایت، کوهی از یخ، تایتانیک را مغروقی بی بدیل کرد تا بگوید همواره طبیعت قوی تر از انسان است!!!

هوا صاف بود و اقیانوس آرامتر.کاپیتان اسمیت پنج اخطار مشاهده کوه یخ را نادیده گرفت.نه جهت را تغییر داد و نه سرعتش را کم کرد چرا که می خواست با کشتی غرق ناشدنی اش، پهنه ی اقیانوس را ۶ روزه بپیماید!اما هر جا که غرور انسان می خواهد بتازد و به خود بنازد، نیروهای طبیعت قوی ترند!!!

چه تلخ بوده آنچه بر مسافران کشتی مرگ گذشته! مرگ ناگهانی-مرگی که در لحظه ای اتفاق می افتد- درد ندارد،پیش از آنکه وحشت کنی همه چیز تمام می شود اما چه دردیست که خود بدانی تا ٢ساعت، ١ ساعت، ١دقیقه و ١ ثانیه ی بعد، می روی که زندگی را نبینی دیگر! نگاه دردآلود آن همه کودک و پیر و جوان که ملتمسانه چشم به کرانه ی بی نهایت آن همه اقیانوس دوخته بودند به این امید محال که کابوس باشد این همه ای که پیش رو دارند و کسی بیدارشان کند از خواب!

قایق های نجات را یکی پس از دیگری از کشتی جدا و به آب می سپارند! الویت با زن ها و کودکان است و صد البته اینجا هم آن ها که غنی ترند و اسم و رسم دارتر، مقدم تر! تعداد زیادی در التهاب پرخروش ِ آن شب خموش، سوار قایقهای نجات می شوند بی آنکه بدانند بیش از نیمی از همین قایق هایی که برای نجاتند، غرق خواهند شد زود!

برای آنان که هنوز در کشتی اند، زمان که می گذرد و کشتی بیشتر و بیشتر در آب فرو می رود، امید ِ ماندن کمتر و کمتر می شود تا محو شود و وادارشان سازد به کابین هایشان بازگردند و سعی کنند آرام باشند در دل ِ تایتانیکی که آن ها را به سفری بی بازگشت می برد!

آن روز، آن جا و با آن ها نبوده ام اما چقــــــــــدر زجر است اندیشیدن به آن همه هراس، وقتی یقین داری مرگ است که از پنجره ی کابین کشتی صدایت می زند! وقتی همه جا رامی جویی برای یافتن ذره ای امید، اما نیست!وقتی زمان در مکان گم شده! آنجاست که چاره ای نداری جز آنکه بودنت را به اعماق اقیانوس بسپاری که اگر نسپاری خودش با زور می گیردش از تویی که دیگر راه گریزت نیست!

و تلخ تر از همه اینکه نه فقط تایتانیک و آن همه مسافر راهی مرگش، که بسیار بوده، هست و خواهد بود ارابه هایی عظیم که این سان خبیث مسافرانش را به کام مرگ می برد!چقـــــــــــــــــــــــــــــــــدر ارتفاع انسان کم است در برابر عمق فاجعه!!!

در طول شبی سراسر وحشت، ٧٠۵ نفر از مسافران نجات یافته و ١۵٠٢ نفر باقیمانده یا در آب های منجمد اقیانوس اطلس جان سپردند یا همراه بدنه ی تایتانیک، در قعر اقیانوس مدفون شدند!

کشتی ای که روزی پر از هیجان و غوغا بود از حضور آن همه انسانی که مغروق در جذبه ی آن همه شکوه به وجد آمده بودند، امروز در سکوت خاموش ِ کف اقیانوس، متروک خانه ایست برای باکتری ها، حشرات و موجودات عجیب دریایی! آن همه مسافر در دل آب گم شدند تا همیشه، اما تایتانیک هنوز زنده است و اینجا آرمیده آرام! کسی چه می داند شاید از سال ١٩١٢ میلادی زیر فشار این همه آب، زنده مانده تا در این آرامش ِمسکوت به جبران آن شب ِ تلخ که میزبان خوبی نبود، تا ابد برای ارواح کوچک و بزرگ آن همه مسافر میزبانی باشد تا همیشه!

                                     تایتانیک در سال 1912 میلادی

تایتانیک امروز

*پخش مستند ((ارواح ژرفا )) از شبکه ی ۴ و اینکه این کشتی پس از گذشت این همه سال هنوز حرف هایی برای گفتن دارد٬ بهانه ای دستم داد برای نوشتن این مطلب.

...آزاده از کلبه ی عشق

/ 36 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امید..ساحل من

سلام آزی.. . خدا بیامرزتشون اون بیچاره هارو.. . شاید خیلی ها ندونن که دیدن امواج خشمگین و وحشی دریا چه حسی رو از نزدیک به انسان القا میکنه..یه حس درماندگی و بیچارگی...من بارها برام توی یه دوران از زندگی پیش اومد که گاهی باید از وسط امواج طوفانی میگذشتیم و به ساحل میرسیدیم..البته نه با کشتی بزرگی مثل تایتانیک..بلکه با یه قایق کوچیک که توی دل اون امواج مثل پر کاهی جابجا میشد.. و فقط اون زمان هست که آدم حس میکنه هیچ کس به جز یک خدای بزرگ نمیتونه چنین قدرتی داشته باشه... .. موفق باشی و همیشه در ساحل امن . امید..ساحل من ..بای

سیاست با زبانی ساده

ممنونم از حضور و همراهی شما با صفحه ای جدید در خدمت شما هستم منتظر حضور دوباره و نظر شما دوست عزیز به امید دیدار شما

سوسن

مرسي قشنگ بود[لبخند]

علی پویا

دوباره سلام:[گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] إإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإ ::::::::::::::::::::::::: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, [لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][گل][گل] ولادت دوازدهمین اختر آسمان ////////////////////////////////////// ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, [لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][گل][گل] امام زمان ////////////////////////////////// ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, [لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][گل][گل] منجی جهان //////////////////////////// ,,,,,,,,,,,,,,,,, [لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][گل][گل] بر شما //////////////////// ,,,,,,,,,, [لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][لبخند][گل] مبارک ::::::::::::::::::::::::: إإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإإ با امید به ظهور ایشان[گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

یادگار دوست

rasty ye peishnahad daram baraye poste jadidet mishe ye meghdar dar morede kashtiye taitanik benevisi??? che dardist ke khod bedani ta 2 saat 1 saat 1 daghighe 1 saniye be payan miresi......marg az poshte panjere kabin sedayat mikonad....oghiyanuse bikaran..hame jara mijuyi baraye zareyi omid ama nist! matlabeto kamel khundam....kheyli ghashang bud...khoshhal shodam bye

آدم برفی

سلام نیمه شعبان است میلاد دوست مبارک من آپم [لبخند]

Bluestar

چه عجیب! چرا یکهو فکر کردی باید از تایتانیک بنویسی؟؟؟ می‌دونی من فیلمشو ندیدم؟:دیی مهم نیست که چقده فیلم معروفی بود، مهم اینه که من از این فیلما نمی‌بینم، و اما تایتانیک....جدن حادثه‌ی هولناکی بود، بدیش اینه که همون بارِ اول این بلا سرش اومد، اگه لااقل یه ده سال تو آب مونده بود اینقده فاجعه نمی‌شد قضیه. آرتور سی کلارک، کتابی داره به اسم روحی از گرندبنکس، که درباره‌ی همین تایتانیکه، البته اصلن عشقولانه نیست ولی خب کتابِ قشنگ و دوست داشتنی‌ای محسوب می‌شه.