لگزارش یک سفر(قسمت اول)

وقتی ماشین از پس گردنه ای که با درخت های افرا و بلوط محصور شده بود بالا آمد-چشمانم کلبه ای را که مدتها در انتظارش بودم را یافت.کلبه ی عشق/آفتابگردانها/و بید دوست داشتنی حیاط کلبه همه سر جایشان بودند.دیگر طاقت نداشتم .خوشحال از اینکه در انتهای جاده ی سفر به کلبه ی عشقم رسیدم در را باز و پنجره ها را گشودم.

سلام.دلم برای همه تنگ شده بود.راستش من تو این مدت که نبودم رفته بودم ایرانگردی.میخواستم قبل از سفرم خبرتان کنم اما windows دچارمشکل شده بود و هیچ لینکی عمل نمیکرد این طوری شد که بی خبر رفتم.در زیر مختصری از بازدید هایم را برایتان می نویسم:

مقصد اصلی ما شیراز-شهر بی مثال خاطره ها-بود اما ابتدا در اصفهان توقف کردیم.

میدان نقش جهان

ساکن اما سرشار از غوغایی نهان در بناهای اطرافش و بازارهایی به سبک و سیاق قدیم که لهجه شیرین فروشندگانش با زیبایی طرح های خاتم و اصیل ایرانی بهم می آمیزد و به ما خاطرنشان میشود که براستی در نصف جهانیم.

کاخ عالی قاپو

عمارتی در مغرب میدان نقش جهان که به فرمان شاه عباس اول در اوایل قرن ۱۱ هجری بنا شد و قدمتش تا به امروز پا بر جاست.این بنای ۶ طبقه ۴۸ متر ارتفاع دارد.پله های پیچ در پیچی که به ایوان ختم میشوند و اتاق موسیقی که سقف و دیوارش با نقوش آلات موسیقی آذین شده است همه و همه یادآور هنر متمدن معماری در روزگاران کهن ایران است.

مسجد امام(مسجد جامع عباسی)

این مسجد هم که به امر شاه عباس اول بنا شده با جلوخان/سردر/هشتی/صحن/گنبدخانه/چند شبستان و دو مدرسه نمونه ی کاملی از مسجد ایرانی بلکه نقطه ی اوج معماری ایران قدیم ما محسو ب میگردد.

سی و سه پل

وقتی به دیدار این پل زیبا بر بستر زاینده رود رفتیم هوا تاریک شده بود و انعکاس ۳۳ پایه ی آن در آب یک ۶۶ پل زیبا بود.زاینده رود همراه با نسیم خنک شبانگاهی میخرامید و ستونهای آجری این پل بینظیر غرق در لذت خنکی آب میشدند.

پس از این اقامت کوتاه در اصفهان راهی شیراز شدیم.اولین بار بود که به شیراز می رفتم و همیشه دلم برای رفتن به آنجا و بازدید از تخت جمشید پر میکشید.

دروازه قرآن

وقتی از کنار دروازه قرآن-دروازه ورود به شهر شعر و هنر شیراز-گذشتیم در ورای عطر دل انگیز بهارنارنج دانستم که اینجا مقصد است.شهر سعدی ها و حافظ ها و گاهواره ی تخت جمشید ها و پاسارگادها و یادگاری از تمدنی سترگ.

پاسارگاد

محوطه تاریخی پاسارگاد(حدودا در ۱۸۰ کیلومتری شیراز) که نخستین پایتخت آیینی هخامنشیان بوده شامل آرامگاه کوروش/کاخ های بارعام/کاخ اختصاصی/باغ های سلطنتی(که حتی تک درختی هم از آنها باقی نمانده است)/تندیس انسان بالدار/آتشکده و صفه ی تخت سلیمان است.بناهایی که از آنها تنهامعدود ستونهایی سنگی باکتیبه هایی به خط میخی-ایلامی و بابلی به جا مانده است.این ستونها از گذشته ای باستانی تر از ۲۵۰۰ سال قبل می آیند اما شاید اگر اسکندر مقدونی ملعون به تحریک معشوقه اش اینجا را به آتش نکشیده بود اکنون این بناها عظمت بیشتری را مدعی می بود.اسکندر به آرامگاه کوروش و یادگارهای او رحم نکرد غافل از اینکه چنگال مرگ برای او نیز گشاده است.

موزه ی پارس

این موزه شامل عمارتی است که محل پذیرایی از میهمانان کریم خان زند بوده است و درست در مقابل دژ کریم خانی سکنی گزیده است.این بنا ۴ پنجره ی بزرگ دارد که هر یک از آنها به روی یک آب نما و طبیعتی دل انگیز باز میشود.در زیر یکی از این پنجره ها قبر وکیل الرعایا واقع شده.آیا این پادشاه زندی میدانسته که روزی در عمارت مجلل میهمان پذیرش مدفون خواهد شد؟!!گویند پس از به قدرت رسیدن آقا محمدخان قاجار؛ او قبر را شکافته و جمجمه ی کریم خان را به کاخ گلستان در تهران منتقل کرده.و من حتی با تصور پرواز جمجمه ای بی بدن از شیراز به تهران از عمق این عمل کینه توزانه بر خود لرزیدم.

دژ(ارگ) کریم خانی

ارتفاع دیوارها ی ارگ ۱۲و ارتفاع هر یک از ۴ برج آن ۱۴متر و زیر بنای آن حدود ۴۰۰۰ متر است.در ابتدای ورودی ارگ یک هشتی دیده میشود که از یک طرف به حیاط خلوت و از طرف دیگر به محوطه ی داخلی ارگ(حیاط و اتاقها) راه دارد.حیاط دارای حوضهای بسیار بزرگ و سرتاسری و ساختمانهای مسکونی ارگ در اطراف حیاط واقع اند.فضای داخلی اتاقها با نقوش اسلیمی/ترنج/گل و مرغ با رنگ های بسیار زنده تزئین شده است.ورودی حمام خصوصی ارگ در گوشه جنوب شرقی ارگ قرار دارد.این حمام دارای :سربینه(رخت کن)/گرمخانه/خزینه و راهروهای ارتباطی است و در حال حاضر به عنوان سفره خانه یسنتی از آن بهره میگیرند..این ارگ چنان عظیم و رفیع قد برافراشته که چون نگینی در مرکز شهر میدرخشد.

                                                                                        ادامه دارد...

...تارا ناصرخسرواز کلبه ی عشق   

/ 53 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
amir

من از اين شهر بی صدا کجا برم دل شکسته ام و بدست کی بدم به کی بگم ؟؟؟ ... به چی بگم ؟؟؟ من تابلو های ورود ممنوع را میشکنم

†LiZaRd†

سلام...چرا اپ نميکنی؟؟؟چرا ديگه به ما سر نميزنی؟؟؟منتظرما

يادگار دوست

سلام .ببينم منار جنبون نرفتی؟ بابا يه اصفهانه و يه منار جنبونش. به ما سر بزن تارا خانوم. خدافظ

Heaven Searcher

سلام... ممنون که اومدی و سر زدی.. متشکر از اظهار لطفت در مورد وبلاگم.... والا خيلی دلم می خواد بازم يه سفر برم اصفهان خيلی وقته نرفتم.... هميشه موفق باشی

kasra

بوی تو را نسیم سحر میدهد به من .. یک نامه از تو حال دگر میدهد به من .. هر شب در آرزوی تو پرواز میکنم .. پروانه خیال تو پر میدهد به من ..

N E

کماکان منتظريم

tin tin

salam .residsn be kheir.khosh be halet ke hanoox irani mane bad bakht paririiz oomafdam inja va alan too gorbat neshastam nemidoonam chi kar bekonam.montatreze edameie safar namat hastim gorbanat byebye

aidin

اينجا که به روز نشده؟!! من تموم اينها رو رفتم ولی يهبارم دلم ميخاد باتو برم!

nilufar

تارا جان خيلي قشنگ مي نويسي. خيلي دوست دارم از نزديك شما را ببينم خداحافظ